Resultatbilder 2019

A – Prov i Kungsör 20 Oktober 2019

Pristagarna från vänster:
Martina Carlén – Cosmic Cover´s Axa´s Gun Choise  1:a pris, Karin Thunander – Streamlight´s Choice Who´s Charlie 1:a pris, Lars Finne – Ringlets Heron 1:a pris, Camilla Goldfarb – Cosmic Cover´s Bliss Performance 1:a pris med CK, Kicki Pilenås – Willowridge Four Reasons 1:a pris med CK, Ingela Andersson – Seareeds Black Milton 1:a pris med CERT.
Bakre raden, domarna från vänster:
Ulf Göranzon, Mikael Rönnbäck, Sune Nilsson, Lars Hedman

Degerforsprovet NKL 1/9

Det blev hela 8 ”ettor” i NKL på Degerforprovet. Domare Bengt Gustafsson med förstapristagarna.
Martina Carlén Cosmic Cover´s Mill´s Jevel, Gunni Büttner Widstrand Stenbury Black Regent,
Sana Helander Streamlight´s Charlies Awenda, Ulrica Hellberg Cosmic Cover’s Race Fearless,
Nils-Gunnar Billinger Huntrets Skogsbeckasin, Maria Wide Hultgren Belutraces Kay,
Eva Lena Asplund Ringlets Kestrel, Maria Uppgard Avjava´s Zeke Of Isidor,

Degerforsprovet NKL 31/8

Från vänster: Hanna Westbom/Rockdove´s Big Shiny Nine,
Lina Larsson/Streamlight´s Winnies Hot Ash, Bengt Gustafsson (domare),
Elsa Alkelin/Pilens Miramis
Ulrika Lundgren/Laxabackes Milo

Örebroprov 2

två ekipage till första pris i Örebro.
NKL-ettorna: Vanthes First Plopp, med Maria Rydkvist (vä) och Wijmas Keep the Focus med Emma Gustavsson (hö) .
I mitten dagens domare Liselotte Norling-Hermansson

Örebroprov 1

Förstapristagarna NKL Hans Jarlö med Sort Guld Barbabelle samt Anna Londré med Stenbury Black Morgan Le Fay.
Dagens domare: Mats Närling (vä) och Kurt Idulv, domarelev (hö)

Mock Trial 27/4 2019

1:e Vinnare Anna Eriksson och Predix Gundogs Ciss
Foto: Johanna Anderkrans

I strålande solsken och stundtals riktigt varmt väder genomfördes avdelningens Mock Trial på Mossan Gård utanför Sala. 
Trialet bjöd inledningsvis på en drive och därefter Walk Up över varierande terräng och med utmanande apportering i stigande svårighetsgrad. 
De hundar som fullföljde gavs sammanlagt åtta apporteringar och flera av ekipagen visade bra ”viltfinnarförmåga” och bra följsamhet.
Två hundar placerades:
1:e Vinnare Anna Eriksson och Predix Gundogs Ciss
2:e Vinnare Eva Enarsson och Pilens Soya Jupiter 
Ytterligare några hundar gavs kvalitetsbeskrivningar men nådde inte hela vägen fram.
Text: Ulf Göransson Foto: Johanna Anderkrans